Echipa “Vulturi Giulvaz” a fost infiintata in 2006 , in perioada 2006-2007 a jucat in categoria “Promotie”,obtinand locul 4 la finalul campionatului. Este constituita ca persoana fizica nepatrimoniala,conform O.G. nr.26/30.01.2000 iar asociati fondatori sunt Consiliul Local Giulvaz si inca doi cetateni din comuna. Presedintele clubului este Vasiloniu Marius Ilie,iar organizatori de competitii sunt Stetiu Petru si Vasiloniu Gheorghe . Merite deosebite pentru atingerea scopului de promovare in campionatul judetean are dl.Primar Cristeti Florentin,omul care a sprijinit echipa inca din momentul infiintarii acesteia. Echipa are 25 de jucatori legitimati cu varste cuprinse intre 16-45 ani,iar scopul pentru campionatul 2008-2009 este destul de modest ,ramanerea in categoria “judet”. Finantarea se face de la Consiliul Local Giulvaz si probabil din sponsorizari ale firmelor de pe raza comunei Giulvaz.